עריכת צוואה – מספר כללים חשובים

עריכת צוואה בהתאם להוראות הדין היא תנאי חשוב להבטחת ביצוע הצוואה לאחר מותו של המצווה. במקרים בהם צוואה לא נערכה לפי הוראות הדין, עלולים להתפתח סכסוכים בין היורשים, ובית משפט אף עלול לפסול את הצוואה.

במאמר זה יוצגו מספר כללים שחשוב שכל אדם השוקל לערוך צוואה יכיר היטב.

מהן הדרכים לכתוב צוואה?

חוק הירושה מכיר במספר צורות לעריכת צוואה:

א.         צוואה בעדים – צוואה מודפסת הכוללת תאריך, וחתומה בנוכחות 2 עדים.

ב.         צוואה בפני רשות – צוואה שנעשית בפני נוטריון, רשם לענייני ירושה או שופט.

ג.          צוואה בכתב יד – צוואה שנכתבת בכתב ידו של המצווה בצירוף תאריך, ותהיה תקפה בהתאם לתנאים מחמירים שנקבעו בחוק ובפסיקה של בית המשפט.

ד.         צוואה בעל-פה – צוואה שנעשית בפני עדים על ידי חולה אנוש ("שכיב מרע"), וכן מי שרואה עצמו מול פני המוות, בנסיבות המצדיקות זאת.

מהי הדרך המומלצת לכתוב צוואה?

הדרך המומלצת לעריכת צוואה היא צוואה בפני עדים. באמצעות צוואה מסוג זה ניתן לבטא את רצון המצווה בצורה מדויקת ומפורטת, ולדאוג לעמידה קפדנית בהוראות הדין על מנת לנסות להבטיח שהצוואה תהיה תקפה לאחר מותו של המצווה, גם במידה ותותקף על ידי אחד היורשים או על ידי גורם אחר.

הצוואה תיחתם בפני שני עדים בני 18 ומעלה, כשירים מבחינה משפטית, אשר יאשרו את עדותם בחתימתם על הצוואה. יש להקפיד כי אדם המופיע כנהנה בצוואה לא יהיה פעיל בקשר עם עריכת הצוואה ולא יהיה נוכח במעמד חתימתה.

בנסיבות בהן המצווה חולה או אדם מבוגר, ייתכן שיהיה מקום לקבלת חוות דעת רפואית הקובעת כי המצווה כשיר מבחינה בריאותית לערוך צוואה.

כדי לערוך צוואה בפני עדים יש להקפיד על הוראות הדין והפסיקה, ולפיכך מומלץ לקבל ייעוץ משפטי בהתאם לנסיבות עריכת הצוואה.

מה כדאי לציין בצוואה?

תוכן הצוואה משתנה בהתאם לנסיבות ולרצון המצווה. בכל אופן בעריכת תוכנה של הצוואה כדאי להגדיר באופן ברור ככל שניתן את זהות היורשים, יורשים חלופיים, הוראות חלוקה של נכסים ורכוש (לרבות רכוש בעל ערך סנטימנטלי), כספי פנסיה, קופות גמל וחסכונות. כמו כן מומלץ לציין בבירור תנאים, תניות וכד'.

כיצד מומלץ להבטיח שהצוואה תקויים?

הדרך המומלצת להבטחת ביצוע הצוואה בהתאם לרצון המצווה היא באמצעות מינוי מוציא לפועל של הצוואה. כלומר, מינוי אדם שיהיה אחראי על קיומה לאחר מותו של המצווה.

היכן כדאי לשמור את הצוואה?

מומלץ לשמור את הצוואה במקום בטוח ולהודיע למספר אנשים קרובים היכן היא נמצאת, כדי שניתן יהיה לאתרה לאחר מותו של המצווה. דרך נוספת ובטוחה יותר היא הפקדת הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה.

בשל החשיבות הרבה בעניין אופן עריכת הצוואה ותכנה בהתאם לדרישות הדין, משרדנו ממליץ לערוך צוואה באמצעות ייעוץ משפטי של עו"ד המתמחה בעריכת צוואות.

המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר אינו נושא באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

לקבלת ייעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרדנו בטל' 08-9365566