התנגדות לקיום צוואה – מה חשוב לדעת?

מהי התנגדות לקיום צוואה?

לאחר שאדם נפטר ומוגשת בקשה לצו לקיום צוואתו של המנוח ניתן להגיש התנגדות לצוואה.

מהם התנאים להגשת התנגדות לצו קיום צוואה?

את ההתנגדות יכול להגיש כל אדם בעל אינטרס לגיטימי. ניתן להגיש את ההתנגדות בעילות אשר יכולות להצדיק אי מתן צו קיום, בהתאם להוראות הדין. עילות התנגדות שניתן להעלות הן:

  • קיימת צוואה מאוחרת יותר מהצוואה שהוגשה עבורה בקשה לקיום.
  • הצוואה כוללת פגמים או נערכה בהליך פגום.
  • הצוואה אינה משקפת את רצונו האמתי של המנוח.
  • הצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת, לחץ או איום.
  • אחד הנהנים לקח חלק פעיל בעריכתה של הצוואה או נכח במעמד חתימתה.
  • המצווה לא היה כשיר מבחינה משפטית לערוך צוואה.

איך מתנהל ההליך?

את ההתנגדות יש להגיש ללשכת הרשם לענייני ירושה במספר עותקים, ובתוך 14 יום ממועד פרסומה של הבקשה. לאחר 14 ימים ניתן להגיש התנגדות רק באישור מיוחד.

ההתנגדות עצמה צריכה להכיל פרטים וטיעונים המסבירים מדוע אין לקיים את הצוואה, ולהיתמך בתצהיר של מגיש ההתנגדות שנחתם בפני עורך דין.

בדרך כלל, לאחר הגשת ההתנגדות הרשם לענייני ירושה יעביר את ההתנגדות לבית המשפט המתאים, שם תתברר בפני שופט בהליך משפטי מיוחד שנועד לכך.

יש חשיבות רבה לכניסה להליך תוך הבנה של נטלי ההוכחה והבאת הראיות המוטלים על הצדדים, הבנה של הוראות החוק הרלוונטיות והפסיקה העדכנית של בתי המשפט בעניין הגשת התנגדויות לקיום צוואה. לפיכך, בטרם הגשת התנגדות מומלץ לפנות להתייעצות עם עו"ד המתמחה בנושא.

המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר אינו נושא באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

לקבלת ייעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרדנו בטל' 08-9365566.